Ve slovenské Ilavě se ve dnech 8.–10. května 2026 uskutečnilo mistrovství Evropy ve stolních hokejích. Soutěžilo se v disciplínách Billiard Hockey – šprtec, Rod Hockey a Air Hockey. Orel Bohunice měl na šampionátu hned trojnásobné zastoupení – klub reprezentovali Jakub Chytil, Michal Franěk a Erik Stohanzl.

Původně měl na mistrovství startovat také Martin Vrána, který se však musel z účasti omluvit. Jeho místo v reprezentačním týmu obsadil Erik Stohanzl, který se této příležitosti chopil skutečně výjimečným způsobem.

Erik Stohanzl mistrem Evropy

Největšího individuálního úspěchu dosáhl právě Erik Stohanzl. V mužské kategorii prošel úvodními čtyřmi zápasy bez jediné porážky a následná remíza s Michalem Justrou mu zajistila titul mistra Evropy pro rok 2026. Erik tak potvrdil svou výbornou formu a přidal další významný úspěch do své sbírky.

Česká reprezentace dominovala také v dalších kategoriích. Mezi juniory obsadili čeští hráči kompletní stupně vítězů, když zvítězil Dalibor Sem před Oliverem Čermákem a Janem Gabrielem Hajduchem. V ženské kategorii získala titul mistryně Evropy Kamila Žvaková, stříbro vybojovala Mia Foltýnová a bronz putoval zásluhou Márie Pastorkové na Slovensko.

Screenshot

Franěk a Stohanzl dovedli Česko k týmovému zlatu

Skvělý výkon předvedli bohunickí zástupci také v soutěži družstev. Český tým postoupil do finále, kde se utkal s domácím Slovenskem. Michal Franěk i Erik Stohanzl během finálového utkání zvládli všechny své zápasy bez zaváhání a výrazně přispěli k přesvědčivému vítězství českého týmu.

Po dvou směnách vedla česká reprezentace již 6:0 a o vítězi bylo prakticky rozhodnuto. Slovenský tým dokázal v závěru pouze korigovat na konečných 8:1. Česká republika tak obhájila pozici evropské jedničky a získala další titul mistrů Evropy družstev.

Ani přes výrazné zlepšení slovenské reprezentace svítil po dvou směnách v zápise stav 0:6. Na ten už Slováci nemohli reagovat. V poslední směně jen korigovali na konečných 1:8. Evropskému šprtci nadále kralují Češi. Stříbrem si polepšila reprezentace Slovenska. Pro partu kolem Radka Markoviče byl totiž posledním týmovým úspěchem ve šprtci právě bronz z MS v Praze. Tímto tempem by tak slovenská reprezentace měla získat na dalším mistrovství zlato. Na přípravu mají hráči další dva roky.

Nevídanou věc naopak přinesl souboj o bronz mezi Ukrajinou a Švédskem. Švédi v oslabené sestavě i díky skvělému Andersi Olsenovi vydřeli v tomto zápase remízu 4:4. Standardně by rozhodovalo skóre, ale to v tomto případě skončilo 19:19. Dalším kritériem bylo prodloužení jednoho hráče ze sestavy z každé strany. Švédi si logicky vybrali Anderse Olsena. Ukrajina poslala do boje Oleksandra Mahdu. V prodloužení byl nebezpečnější Švéd, ale branky se nedočkal. K vidění tedy byly i samostatné nájezdy. Oleksandr své nájezdy neproměnil a Olsen zaváhání soupeře trestal a získal pro svou krajinu bronz. Ten navíc Švédi přetavili i v bronz v kategorii Multitable – tedy výsledků týmů všech disciplín.

Pro Erika Stohanzla znamenal šampionát dokonce dvojnásobnou radost – vedle individuálního titulu mistra Evropy si odvezl i zlato ze soutěže družstev. Michal Franěk se stal rovněž mistrem Evropy v družstvech a výrazně se podílel na českém triumfu.

Bohunice mají důvod k hrdosti

Účast trojice hráčů Orla Bohunice na evropském šampionátu znovu potvrdila vysokou úroveň bohunického šprtce. Erik Stohanzl si z Ilavy odvezl dvě zlaté medaile, Michal Franěk přidal zlato ze soutěže družstev a Jakub Chytil byl součástí české výpravy na nejvýznamnější evropské akci roku.

Do Bohunic tak z mistrovství Evropy putují hned tři zlaté medaile a další důkaz, že Orel Bohunice dlouhodobě patří mezi nejúspěšnější kluby stolního hokeje v České republice i v Evropě.

Gratulujeme Erikovi, Michalovi i Jakubovi k reprezentaci klubu a českých barev a děkujeme za skvělou propagaci Orla Bohunice na evropské scéně! 🏆🇨🇿🏒

Kompletní výsledky zde: https://tablehockey.cz/multitable-2026/